Shelyak Star Analyser 100 pozostałe opinie


Polski English  
Telefony (pn - pt: 10 - 17, sb: 9 - 13)     Warszawa : 22 374 3140,   501 419 827
Polski English
teleskop
Astronomia Optyka Technologia
   Szukaj    
 
   Koszyk więcej    
0 przedmiotów
   Kategorie    
Teleskopy »
 
Lornetki »
 
Lunety »
 
Mikroskopy »
 
Astrofotografia »
 
Okulary astronomiczne »
 
Filtry astronomiczne »
 
AstroAkcesoria »
 
 czyszczenie optyki »
 
 montaże i napędy »
 
 ochrona przed rosą »
 
 szukacze »
 
 torby i walizki »
 
 wyciągi »
 
 złączki i redukcje »
 
 pozostałe »
 
 kopuły astronomiczne »
 
Noktowizory »
 
Termowizory »
 
Celowniki »
 
Dalmierze »
 
Latarki »
 
Lupy »
 
Kamery sportowe i drony »
 
Statywy »
 
Czyszczenie optyki »
 
Publikacje »
 
Outdoor i łowiectwo »
 
Gadżety »
 
FotoAkcesoria »
 
Używane - outlet »
 
   Wysyłka    

 
Wysyłka Pocztex Ekspres 24

• Kurier Pocztex: 10 zł
• Kurier Pocztex + pobranie: 15 zł
 


 
Wysyłka kurierem

• Kurier UPS: 25 zł
• Kurier UPS + pobranie: 30 zł

 
   Sklep w Warszawie    
Mapa dojazdu
 
WARSZAWA, ul. Grochowska 8-B
pn-pt:10 - 17, sb:9-13
   Sklep w Chorzowie    
Mapa dojazdu
 
CHORZÓW, ul. Katowicka 56
pn-pt:10 - 17, sb:9-13
   O firmie    
Kontakt/O firmie
Dostawa i zwroty
Ochrona prywatności
Regulamin
   Waluta    
   Język    
Polski English
   Producenci    

Shelyak Star Analyser 100

 
 
Dostępność: produkt niedostępny


 
819 zł
cena netto: 665,85 zł

na raty od: 17 zł
 

Shelyak Star Analyser 100
Sklep internetowy:
 brak produktu


 
Sklep w Warszawie:
 brak produktu


 
Sklep w Chorzowie:
 brak produktu

Ten produkt dostarczamy bezpłatnie kurierem (za pobraniem i przy wpłacie na konto). Zakupione równocześnie artykuły też wyślemy GRATIS !

 
 
 
 
Nowe, niższe raty (0,4% msc). Sprawdź wartość raty i kup już dziś:

 
Oblicz rate

 

 

Star Analyser 100 to wydajna siatka dyfrakcyjna o 100 liniach na milimetr. Zamocowany jest w standardowej oprawie 1,25" i przez to kompatybilny z większością teleskopów i akcesoriów. Pozwala na uzyskanie obrazów widma wielu obiektów astronomicznych. Zazwyczaj stosowany jest z kamerami astrofotograficznymi, może jednak być używany także do obserwacji wizualnych.

• w oprawie 1,25" - mocowany tak samo jak filtry 1,25"
• bardzo prosta obsługa
• optyka utwardzona i zabezpieczona
• idealny wybór na start w spektrometrię obiektów astronomicznych
• siatka: 100 linii / mm
• osobno dostępny jest pryzmat zwiększający rozdzielczość siatki do 130 linii / mm


 


 

 

 

Więcej informacji

• duże opracowanie o spektrografii (po angielsku i francusku): http://astrosurf.com/buil/spectrographs.htm (dostęp wrzesień 2017)

"STAR ANALYSER"
czyli jak robić spektrografie w sposób łatwy i skuteczny
wskazówki użytkowania na podstawie materiałów producenta

Podstawy użytkowania
Star Analyser jest siatką dyfrakcyjną zamontowaną w okrągłej obudowie standardowego filtra o średnicy 31,75 mm. Siatka ma 100 linii na milimetr i daje bardzo skuteczny "blaze" (blaze = energia świetlna jest sprowadzana do pojedynczego spektrum z wysokim stopniem skuteczności). Chodzi tu o przystępne cenowe akcesorium które można zamówić np. w firmie Shelyak.com czy teleskopy.pl. Star Analyser winien być umieszczony w odległości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów przed płaszczyzną detektora. W taki sposób wszystkim gwiazdom z pola widzenia będzie towarzyszyło spektrum. Akcesorium to działa natychmiast i skutecznie, dając spektrografię o niskiej rozdzielczości, szkoleniową. Łatwość użycia jest jeszcze większa kiedy używamy cyfrowego aparatu lustrzanego jako detektora albowiem spektra występują bezpośrednio w kolorach i to na rozciągniętym polu. Odnośnie szczegółowych informacji technicznych co do zasad działania siatki dla zbieżnej wiązki teleskopu prosimy przejść na stronę specjalną (dalsze informacje, głównie w języku angielskim na stronie http://astrosurf.com/buil/spectrographs.htm).
 
Przykładowy rezultat



Powyżej - charakterystyczny obraz uzyskany dzięki wykorzystaniu siatki Star Analyser.
Mamy tu sąsiedztwo mgławicy planetarnej M57. Mgławica jest rozproszona na swoje podstawowe składniki monochromatyczne (przede wszystkim linie tlenu i wodoru). Gwiazda HD175577 u góry jest gwiazdą typu M, mocno czerwona. Kompozycja 6 ujęć po 90 sekund w ognisku C8, Star Analyser umieszczony 85 mm przed detektorem. Detektorem jest aparat Canon EOS350D w którym usunięto filtr przed matrycą wycinający podczerwień (filtra nie zastępujemy niczym). Odpowiedź spektralna rozciąga się zatem daleko w bliskiej podczerwieni.
 
Jakość obrazu wynikowego
Jakość uzyskanego spektrum przez ten rodzaj spektrografu ograniczona jest głównie przez dwa czynniki:
- jakość obrazu, który może zapewnić teleskop – zależy to od jakości optycznej teleskopu, precyzji ogniskowania, dokładności śledzenia montażu, turbulencji atmosferycznej
- aberracje układu optycznego
 
Turbulencje atmosferyczne są bez wątpienia dominującym czynnikiem pogarszającym rozdzielczość spektralną, albowiem ogniskowa teleskopu przekracza 2 metry. Jest to najbardziej kłopotliwy parametr - niszczy część naukową zawartości (wyniki nie są powtarzalne z powodu zmian seeingu). W naszym przypadku używaliśmy Celestrona 11 (f-2800 mm) do którego dołączono reduktor ogniskowej Astrophysics zmniejszającym ogniskową o czynnik ok. 0,6. Urządzenie rozpraszające umieszczone jest tuż przed reduktorem ogniskowej.
 
Najważniejsza aberracja optyczna to koma chromatyczna. Można zmierzyć jej wagę na punktach poniższych diagramów, uzyskanych przy użyciu oprogramowania do obliczeń optycznych. Mamy tu wymiar plamek obrazu dla trzech długości fal, kiedy siatka Star Analyser umieszczona jest 85 mm przed powierzchnią detektora, teleskop Celestron C8 (f=2000 mm).

 
Zastosowanie dodatkowego pryzmatu dla uzyskania lepszej jakości
Można wyeliminować komę chromatyczną dodając pryzmat o niewielkim kącie w u góry wiązki, na przykład doklejając go do siatki Star Analysera. Taki pryzmat odchyla światło w kierunku przeciwnym do kierunku siatki. Łącząc te dwa elementy optyczne uzyskujemy GRISM (skrót od GRID i PRISM). Globalne wynikowe odchylenie jest dość słabe ponieważ to spowodowane pryzmatem i to spowodowane siatką kompensują się częściowo, tak jak już to wspomnieliśmy (ponadto ten mały kąt pochylenia tak uzyskany wyjaśnia zmniejszenie aberracji optycznych). Z drugiej strony, dyspersja spektralna jest praktycznie taka sama jak dyspersja samej siatki ponieważ sam pryzmat rozprasza bardzo mało (ma mały kąt u góry).
 

 



Recenzje
 
pdf
    Klienci, którzy kupili ten produkt byli zainteresowani także tymi produktami:    

[FILAST125SA-100_SHE]